Rozrywka

1000 zł Jan Paweł II 1982 - Cena i informacje o srebrnej monecie

Autor Ola Jankowska
Ola Jankowska13.01.20246 min.
1000 zł Jan Paweł II 1982 - Cena i informacje o srebrnej monecie

Jan Paweł II 1000 zł 1982 to wyjątkowa srebrna moneta kolekcjonerska wydana z okazji pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Została wyemitowana w 1982 roku przez Narodowy Bank Polski w nakładzie 6000 sztuk. Jest to moneta bulionowa, wykonana ze srebra próby 900. Jej średnica wynosi 50 mm, a masa 62,2 grama. Awers monety przedstawia popiersie Jana Pawła II, natomiast na rewersie widnieje herb papieski oraz nominał. Ze względu na niewielki nakład oraz rosnące zainteresowanie kolekcjonerów, wartość tej monety systematycznie rośnie. Dziś osiąga ceny kilkukrotnie wyższe od wartości nominalnej.

Kluczowe wnioski:
 • Moneta została wyemitowana w 1982 roku z okazji pontyfikatu Jana Pawła II
 • Jest to moneta bulionowa ze srebra próby 900, waży 62,2 grama
 • Jej nakład wynosił 6000 sztuk, co sprawia, że jest poszukiwana przez kolekcjonerów
 • Wartość monety sukcesywnie rośnie i dziś sięga kilkukrotności wartości nominalnej
 • Awers przedstawia popiersie papieża, a rewers herb papieski i nominał 1000 zł

Jana Pawła II srebrna moneta 1000 zł z 1982 roku

Moneta 1000 zł z wizerunkiem Jana Pawła II została wyemitowana w 1982 roku przez Narodowy Bank Polski z okazji drugiej rocznicy pontyfikatu papieża Polaka. Jest to wyjątkowe wznowienie popularnej wśród kolekcjonerów serii monet bulionowych, tym razem ze specjalnym motywem upamiętniającym wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Moneta została wykonana ze srebra próby 900, a jej średnica wynosi 50 mm. Masa monety to aż 62,2 grama czystego kruszcu. Nakład został ściśle limitowany do 6000 sztuk. Ze względu na niewielką liczbę egzemplarzy oraz rosnące zainteresowanie kolekcjonerów, wartość monety systematycznie rośnie z każdym rokiem.

Najważniejsze cechy monety 1000 zł Jana Pawła II

Omawiana moneta wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami, które warto bliżej przedstawić. Przede wszystkim jest to moneta bulionowa, a więc taka, której wartość wynika bezpośrednio z zawartości cennego kruszcu. Ponadto limitowany nakład oraz specjalny motyw związany z osobą papieża Jana Pawła II sprawiają, że moneta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i inwestorów.

Na uwagę zasługuje również bardzo wysoka próba srebra, wynosząca aż 900 (zwyczajowo monety bulionowe wykonywane są ze srebra 999). Oznacza to, że moneta zawiera 90% czystego srebra. Pozostałe 10% to miedź, która zapewnia monecie większą wytrzymałość i odporność na zużycie w trakcie obiegu.

Awers i rewers monety 1000 zł Jana Pawła II 1982

Zgodnie z tradycją, srebrna moneta 1000 zł Jana Pawła II z 1982 roku ma dwie strony - awers i rewers. Na przedniej, awerowej stronie umieszczono portret papieża w sutannie, z półprofilu. Towarzyszy mu stylizowany napis "Jan Paweł II Pontyfikat 1978", z zaznaczeniem daty emisji monety - 1982.

Na drugiej, rewersowej stronie monety widnieje herb papieski, czyli skrzyżowane klucze św. Piotra pod tiarą. Pod herbem umieszczono duży, dobrze widoczny nominał 1000 ZŁOTYCH. U dołu rewersu znajduje się z kolei znak mennicy w Warszawie.

Moneta 1000 zł Jana Pawła II z 1982 roku wyróżnia się niezwykle starannym i szczegółowym rysunkiem zarówno awersu, jak i rewersu. Stanowi znakomity przykład współczesnej sztuki medalierskiej.

Czytaj więcej: Git dla programistów - najważniejsze komendy i dobre praktyki

Parametry mennicze monety 1000 zł Jana Pawła II 1982

Monetę 1000 zł Jana Pawła II z 1982 roku charakteryzują następujące, precyzyjnie zdefiniowane parametry mennicze:

 • materiał - srebro próby 900
 • masa - 62,2 grama
 • średnica - 50 mm
 • wysokość reliefu - 2 mm
 • brzeg (bok) - gładki
 • nakład - 6000 sztuk
 • autor projektu - Ewa Tyc-Karpińska

Dzięki temu każdy egzemplarz monety jest niemal identyczny pod względem parametrów fizycznych i wizualnych. Ułatwia to również weryfikację autentyczności monet oraz kontrolę ich stanu zachowania.

Cena monety 1000 zł Jana Pawła II srebrnej z 1982

1000 zł Jan Paweł II 1982 - Cena i informacje o srebrnej monecie

Cena emisyjna monety w momencie wprowadzenia do obiegu w 1982 roku wynosiła 3500 zł. Była to cena odpowiadająca wartości kruszcu, jakim jest srebro próby 900, z uwzględnieniem kosztów produkcji monety w mennicy.

Jednak ze względu na rosnące zainteresowanie kolekcjonerów i niewielki nakład, obecnie cena rynkowa tej monety jest znacznie wyższa. W zależności od stanu zachowania, moneta 1000 zł Jana Pawła II z 1982 roku może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Stan monety Cena
W stanie nieobiegowym 10 000 - 15 000 zł
W stanie obiegowym 5 000 - 8 000 zł

Jak widać, moneta z roku 1982 z wizerunkiem Jana Pawła II należy obecnie do grupy najbardziej poszukiwanych i cennych polskich monet kolekcjonerskich.

Gdzie kupić oryginalną monetę Jana Pawła II 1982 1000 zł

Z uwagi na wysoką wartość kolekcjonerską, monety 1000 zł Jana Pawła II z 1982 roku bardzo rzadko pojawiają się w powszechnej sprzedaży, na przykład na portalach aukcyjnych. Najlepszym źródłem ich pozyskania są wyspecjalizowane domy aukcyjne oraz renomowani numizmatycy.

Kupując monetę warto zwracać szczególną uwagę na jej autentyczność i stan zachowania. Cennym certyfikatem potwierdzającym oryginalność monety jest tzw. Certyfikat Mennicy Polskiej. Warto również sprawdzić historię danego egzemplarza, aby mieć pewność, że nie jest to falsyfikat.

Mając na uwadze rosnącą z roku na rok wartość kolekcjonerską monety 1000 zł Jana Pawła II z 1982 roku, jest ona interesującą propozycją zarówno dla numizmatyków, jak i inwestorów.

Podsumowanie

Moneta kolekcjonerska 1000 zł Jan Paweł II 1982 to wyjątkowe wznowienie popularnej serii monet bulionowych, tym razem upamiętniające wybór Karola Wojtyły na papieża. Ze względu na niewielki nakład 6000 sztuk oraz rosnące zainteresowanie numizmatyków, moneta zyskuje coraz większą wartość - obecnie jej cena wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jest to moneta wykonana ze srebra próby 900 o średnicy 50 mm i masie 62,2 g. Z jednej strony przedstawia ona portret Jana Pawła II, a z drugiej herb papieski. Cechuje się starannym, szczegółowym rysunkiem o wysokim reliefie. Dzięki precyzyjnym parametrom menniczym każdy egzemplarz jest niemal identyczny.

Ze względu na rosnącą wartość kolekcjonerską, monety Jan Paweł II 1982 zaliczają się dziś do najbardziej poszukiwanych na rynku numizmatycznym. Najlepszym źródłem ich pozyskania są wyspecjalizowane domy aukcyjne i renomowani numizmatycy, gwarantujący autentyczność egzemplarzy.

Podsumowując, moneta 1000 zł Jan Paweł II z 1982 roku to prawdziwa perełka wśród monet bullionowych, łącząca walory kolekcjonerskie i inwestycyjne. Ze względu na wyjątkowy charakter i niewielki nakład, z roku na rok zyskuje na wartości i jest poszukiwana przez koneserów numizmatyki.

Najczęstsze pytania

Cena emisyjna monety wynosiła 3500 zł, co odpowiadało wartości zawartego w niej kruszcu, czyli 62,2 g srebra próby 900, wraz z uwzględnieniem kosztów produkcji w mennicy.

Moneta 1000 zł Jana Pawła II z 1982 roku została oficjalnie wycofana z obiegu w 2011 roku, wraz z innymi monetami bulionowymi sprzed 1989 r. Oznacza to, że formalnie nie pełni już roli środka płatniczego, lecz jest przedmiotem kolekcjonerskim.

Gwarancją autentyczności monety jest m.in. Certyfikat Mennicy Polskiej. Ponadto należy sprawdzić zgodność parametrów fizycznych (masa, średnica, próba srebra) oraz szczegóły rysunku awersu i rewersu z opisem monety.

Ze względu na rosnące zainteresowanie kolekcjonerów przy stałym nakładzie, przewiduje się dalszy wzrost ceny rynkowej monety. Szacuje się, że w ciągu kilku-kilkunastu lat osiągnie ona wartość nawet 20-30 tys. zł.

Najlepszym źródłem są renomowane domy aukcyjne oraz numizmatycy specjalizujący się w obrocie monetami kolekcjonerskimi i bulionowymi. Takie podmioty gwarantują autentyczność i wiarygodną historię pochodzenia egzemplarzy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Testowanie i debugowanie kodu w Pythonie - poradnik dla początkujących
 2. Czy laptop gamingowy jest w porządku dla zastosowań sztucznej inteligencji?
 3. Nowy kalkulator wieku psa – psie lata na ludzkie kalkulator
 4. Jak wyregulować okno lato/zima - poradnik regulacji okien PVC
 5. Kartki z życzeniami na święta Bożego Narodzenia
Autor Ola Jankowska
Ola Jankowska

Jestem programistką PHP z wieloletnim doświadczeniem. Na blogu publikuję porady dotyczące tworzenia stron www i aplikacji w tym języku i nie tylko. Dzielę się wiedzą z zakresu optymalizacji kodu.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Zdjęcia z samochodu - Atrakcyjne zdjęcia w aucie
RozrywkaZdjęcia z samochodu - Atrakcyjne zdjęcia w aucie

Praktyczny poradnik jak zaplanować i wykonać profesjonalną sesję zdjęciową w samochodzie - wskazówki dotyczące wyboru lokalizacji, oświetlenia, ustawienia modelki/modela, doboru sprzętu fotograficznego. Dowiedz się, jak uzyskać atrakcyjne zdjęcia z samochodu.