Tech

Aparat Fujifilm XT 4 dla profesjonalistów i amatorów fotografi.

Autor Mateusz Sawicki
Mateusz Sawicki15 stycznia 20247 min
Aparat Fujifilm XT 4 dla profesjonalistów i amatorów fotografi.

Fujifilm XT 4 to najnowsza lustrzanka cyfrowa japońskiego producenta, która wprowadza szereg usprawnień względem poprzednika XT3. Aparat został wyposażony w wiele nowoczesnych technologii, które sprawiają, że może konkurować z modelami pełnoklatkowymi. Duży przyrost rozdzielczości, szybkości i dokładności autofokusa oraz dodane funkcje wideo 4K 60kl./s sprawiają, że XT4 sprosta wymaganiom zarówno profesjonalistów jak i amatorów.

Kluczowe wnioski:
 • Fujifilm XT4 oferuje najwyższą jakość zdjęć wśród lustrzanek APS-C.
 • Rewolucyjny system autofokusa zapewnia precyzję i szybkość.
 • Zaawansowane funkcje wideo 4K 60kl./s.
 • Bogactwo trybów fotografowania i filmowania.
 • Intuicyjna obsługa i personalizacja ustawień.

Fujifilm XT 4 - najnowsza lustrzanka APS-C

Fujifilm XT 4 to najnowszy model lustrzanki cyfrowej z matrycą APS-C w ofercie japońskiego producenta. Aparat został wyposażony w szereg nowoczesnych technologii, które podnoszą jego wszechstronność i możliwości.

Sercem Fuji XT 4 jest matryca APS-C X-Trans CMOS 4 o rozdzielczości 26,1 MPx. W połączeniu z procesorem obrazu X-Processor 4 zapewnia ona znakomitą jakość zdjęć nawet przy dużych czułościach ISO.

XT 4 oferuje także szybki i precyzyjny autofokus z detekcją twarzy i oczu. System AF działa przy jasności -6 EV, co pozwala uzyskać ostre ujęcia w trudnych warunkach oświetleniowych.

Rewolucyjny stabilizator obrazu

Fujifilm XT 4 jako pierwsza lustrzanka APS-C marki został wyposażony w 5-osiowy stabilizator obrazu umieszczony bezpośrednio w korpusie. Rozwiązanie to zapewnia 6,5 stopnia stabilizacji, dzięki czemu możliwe jest robienie ostrych zdjęć z ręki przy bardzo powolnych czasach naświetlania.

Stabilizację można łączyć z optycznym stabilizatorem w obiektywie, co pozwala skorygować drgania aparatu na 8 osiach i uzyskać ponad 6 stopni rekompensaty.

Fujifilm XT 4 - technologie w obiektywach i sensorach

Oprócz rewolucyjnego systemu stabilizacji, Fujifilm XT 4 integruje wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych znanych z wyższych modeli tego producenta.

Jest to między innymi kolorowy filtr X-Trans w matrycy, który zapewnia wierną reprodukcję barw i bardziej naturalny obraz. Filtr ten ogranicza również powstawanie efektu mory.

Dodatkowo nowy procesor X-Processor 4 potrafi szybciej przetwarzać zdjęcia i w efektywniejszy sposób redukować szumy przy wysokich ISO.

Szybka migawka i seryjne fotografowanie

XT4 posiada elektroniczną migawkę pozwalającą na czasy otwarcia migawki od 1/32 000 s, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne "zamrażanie" szybko poruszających się obiektów. Dodatkowym atutem jest zwiększona prędkość serii - do 30 kl./s przy cropsie 1,25x.

W trybie mechanicznej migawki aparat pozwala na rejestrowanie 15 kl./s w trybie servo AF oraz 20 kl./sec w trybie manualnego ustawiania ostrości. Pozwala to uchwycić momenty, które zwykle umykają przy standardowej szybkostrzelności.

Czytaj więcej: Backend development - najlepsze technologie i dobre praktyki w 2023

Fujifilm XT 4 - poręczność i użyteczne funkcje

XT4 mimo obecności stabilizatora jest o ok. 10% mniejszy i lżejszy od poprzednika. Zmniejszono też średnicę przedniego pierścienia obiektywu, co poprawiło chwyt i ogólną ergonomię.

Aparat leży w dłoni pewniej niż model XT3, a mniejsza i bardziej płaska konstrukcja sprawia, że jest jeszcze wygodniejszy i poręczniejszy.

Kolejną zmianą jest nowy akumulator o zwiększonej pojemności. Pozwala on na zrobienie do 500 ujęć na jednym ładowaniu. To ponad 1,5-krotnie lepszy wynik niż w przypadku poprzednich baterii NP-W126S.

Fujifilm dodał też nowy tryb oszczędzania energii, dzięki któremu można wykonać nawet 600 zdjęć po pełnym naładowaniu akumulatora. Po aktywacji tego trybu aparat szybciej przełącza się w stan uśpienia.

Dodatkowe usprawnienia

 • Funkcja ładowania przez USB pozwalająca uzupełnić energię w akumulatorze.
 • Zoptymalizowany algoritmy AF zwiększające precyzję automatycznej ostrości przy zdjęciach seryjnych.

Fujifilm XT 4 - filmowanie 4K i powolne nagrywanie

Aparat Fujifilm XT 4 dla profesjonalistów i amatorów fotografi.

FujiFilm XT 4 to kamera stworzona nie tylko do fotografowania, ale także zaawansowanego filmowania. Oprócz podstawowych funkcji wideo oferuje nagrywanie filmów 4K z szybkością 60 klatek na sekundę.

Pozwala to uzyskać bardzo płynny obraz o wysokiej szczegółowości, który sprawdzi się przy realizacji dynamicznych ujęć. Funkcja ta przyda się zwłaszcza twórcom filmowym i wideo blogerom.

Rozdzielczość 4K 60kl./s
Kodek wideo H.264
Maksymalna długość filmu 30 minut

Aparat oferuje też tryb powolnego tempa Full HD z szybkością 240 kl./s. Daje to możliwość uzyskania efektownych ujęć spowolnionych 10-krotnie względem normalnej prędkości.

Profesjonalny dźwięk i porty

XT4 posiada gniazdo mikrofonu zewnętrznego, który można podłączyć w celu nagrania wysokiej jakości dźwięku. Do dyspozycji jest też port HDMI typu A dający możliwość podpięcia zewnętrznego rejestratora Atomos Ninja V. Pozwala on na zapis materiału z jakością nieskompresowanego 10-bitowego sygnału 4:2:2.

Dzięki temu aparat spisuje się znakomicie jako kamera internetowa do realizacji transmisji live 4K na YouTube lub Facebooka.

Fujifilm XT 4 - automatyzacja ustawień dla różnych scenerii

Jedną z mocniejszych stron systemu X jest bogata automatyka ułatwiająca ustawianie optymalnych parametrów dla danego rodzaju fotografowanej scenerii.

Fujifilm XT4 dysponuje zaawansowanymi algorytmami rozpoznawania fotografowanych obiektów i dostosowywania do nich odpowiednich ustawień. Dotyczy to między innymi czułości, kontrastu, nasycenia czy odwzorowania kolorów.

Dzięki temu nawet mniej doświadczeni fotografowie mogą uzyskać świetne efekty po prostu wybierając odpowiedni tryb fotografowania.

Tryby fotografowania

 • Portret - ładne ujęcia ludzi z miękkim bokeh.
 • Krajobraz - żywe kolory i duża głębia ostrości.
 • Sport - szybkie ustawianie ostrość ruchomych obiektów.
 • Zachód słońca - piękne zdjęcia wschodów i zachodów słońca.

Automatyka jest na tyle zaawansowana, że potrafi nawet rozpoznać twarz dziecka i odpowiednio dostosować parametry, aby uzyskać jak najlepszy efekt na zdjęciu.

Fujifilm XT 4 - możliwości personalizacji przycisków i menu

Oprócz dużych możliwości automatycznych, Fujifilm XT 4 daje też ogromne pole manewru dla zaawansowanych użytkowników, którzy lubią manualnie konfigurować poszczególne parametry zdjęć.

Lustrzanka posiada aż 19 w pełni konfigurowalnych przycisków, którym można przypisywać niemal dowolne funkcje, w tym ustawienia ekspozycji, balansu bieli, czułości ISO i dziesiątki innych.

Ułatwia to zmianę newralgicznych parametrów podczas fotografowania, bez konieczności zagłębiania się w menu. Przyciski można dostosować do indywidualnych preferencji.

Flexibilne menu

Oprócz przycisków, także układ menu jest w dużym stopniu konfigurowalny. Można przenosić lub ukrywać całe sekcje z ustawieniami tak, aby wyświetlały się tylko najczęściej używane opcje.

Dzięki temu, nawet początkujący fotograf szybko odnajdzie się w obsłudze XT4, ale też zaawansowany użytkownik nie będzie przeskakiwał przez zbędne mu funkcje. To cenne rozwiązanie, które znacząco podnosi komfort pracy z kamerą.

Podsumowanie

Fujifilm XT 4 to bez wątpienia jedna z ciekawszych premier fotograficznych ostatnich miesięcy. Nowy model japońskiego producenta wnosi sporo świeżości i wyróżnia się na tle konkurencji. Przede wszystkim warto docenić wysoką uniwersalność tej lustrzanki APS-C.

Fuji X T4 świetnie sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalistów, jak i amatorów. Z jednej strony zapewnia najwyższą jakość zdjęć, szybki autofokus, rewelacyjną stabilizację i zaawansowane funkcje. Z drugiej, intuicyjna obsługa, bogata automatyka oraz kompaktowa, poręczna konstrukcja sprawiają, że fotografowanie tym aparatem to sama przyjemność.

Nie bez znaczenia są też możliwości filmowe modelu X T4. Nagrywanie w 4K 60 klatek na sekundę to coś, czego nie powstydziłyby się znacznie droższe, pełnoklatkowe konstrukcje. Sam proces filmowanie jest też bardzo wygodny dzięki obecności gniazda mikrofonu i portu HDMI.

Jeśli zależy Ci na wszechstronnej, kompaktowej lustrzance z matrycą APS-C, która świetnie radzi sobie zarówno ze zdjęciami, jak i filmami, Fujifilm XT4 będzie strzałem w dziesiątkę. To po prostu świetny sprzęt w swojej klasie.

Najczęstsze pytania

Główne różnice to wbudowany stabilizator obrazu, większy i wydajniejszy akumulator, szybszy procesor przetwarzania obrazu, nagrywanie filmów 4K z 60 klatkami na sekundę oraz kilkanaście dodatkowych usprawnień względem poprzednika.

Zależy to od preferencji oraz rodzaju fotografowanych scen. Jeśli zdjęcia wykonujesz głównie z ręki i zależy Ci na jak największej stabilności ujęć, upgrade będzie dobrym pomysłem. Podobnie, jeśli często nagrywasz filmy.

Według deklaracji producenta akumulator NP-W235 pozwala na wykonanie ok. 500 zdjęć lub nagrać ok. 110 minut materiału 4K. W trybie oszczędzania energii można zwiększyć liczbę zdjęć do ok. 600 na jednej baterii.

Tak, Fujifilm X-T4 posiada rozbudowane systemy automatyczne, które ułatwiają robienie dobrych zdjęć. Dodatkowo menu i przyciski są w dużym stopniu konfigurowalne, więc obsługa aparatu jest intuicyjna.

Tak. Aparat posiada port HDMI, dzięki któremu można podłączyć go do komputera i transmitować obraz na żywo w jakości 4K 60kl./s. Sprawdzi się więc znakomicie do vlogowania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Testowanie i debugowanie kodu w Pythonie - poradnik dla początkujących
 2. Czy laptop gamingowy jest w porządku dla zastosowań sztucznej inteligencji?
 3. Nowy kalkulator wieku psa – psie lata na ludzkie kalkulator
 4. Jak wyregulować okno lato/zima - poradnik regulacji okien PVC
 5. Kartki z życzeniami na święta Bożego Narodzenia
Autor Mateusz Sawicki
Mateusz Sawicki

Programowaniem PHP zajmuję się od ponad 10 lat. Prowadzę blog dla wszystkich entuzjastów tego języka. Publikuję na nim przydatne tutoriale, wskazówki i porady programistyczne.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły