Rozrywka

Moneta srebrna z papieżem Janem Pawłem II

Autor Adam Pawlak
Adam Pawlak08.01.20248 min.
Moneta srebrna z papieżem Janem Pawłem II

Moneta z papieżem to wyjątkowa pamiątka upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II, pierwszego Polaka na Stolicy Piotrowej. Tego rodzaju monety kolekcjonerskie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją wartość historyczną i emocjonalną. W niniejszym artykule przybliżymy Ci szczegóły dotyczące konkretnej srebrnej monety z wizerunkiem papieża Polaka - jej cechy, nominał, nakład oraz miejsce wśród innych tego typu numizmatów.

Kluczowe wnioski:
  • Moneta upamiętnia pontyfikat wyjątkowego Polaka na Stolicy Piotrowej.
  • Ze względu na wartość historyczną i emocjonalną cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów.
  • W artykule szczegółowo opiszemy cechy i dane dotyczące konkretnej srebrnej monety z Janem Pawłem II.
  • Dowiesz się m.in. o nakładzie, nominale i miejscu tej monety wśród podobnych numizmatów.
  • Otrzymasz wszystkie najważniejsze informacje, jeśli interesuje Cię ta wyjątkowa pamiątka z wizerunkiem papieża Polaka.

Moneta z Janem Pawłem II jako papieżem Polakiem

Moneta z papieżem Janem Pawłem II to wyjątkowa pamiątka upamiętniająca pontyfikat pierwszego Polaka na Stolicy Piotrowej. Jan Paweł II pochodził z Polski i był dobrze znany rodakom jeszcze przed wyborem na papieża. Dlatego Jego osoba budziła ogromne emocje i nadzieje wśród Polaków. Nie dziwi więc fakt, że monety z Jego wizerunkiem cieszą się tak dużą popularnością.

Jan Paweł II zapisał się złotymi zgłoskami w historii papiestwa i Kościoła katolickiego. Był charyzmatycznym przywódcą, który potrafił poruszać tłumy. Przemierzył cały świat, głosząc Ewangelię i broniąc praw człowieka. Dla wielu był prawdziwym autorytetem moralnym i duchowym.

Pontyfikat Jana Pawła II

Jan Paweł II spędził na urzędzie papieskim ponad 26 lat. Był trzecim co do długości pontyfikatem w historii. Ten wyjątkowo długi okres sprawowania władzy pozwolił mu znacząco wpłynąć na losy Kościoła i świata. Dokonał wielu reform wewnątrzkościelnych, kładąc nacisk na dialog ekumeniczny czy decentralizację władzy. Odegrał kluczową rolę w upadku komunizmu w Europie Wschodniej i Związku Radzieckim.

Jan Paweł II przeszedł do historii jako papież pielgrzymek. Odbył aż 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów na wszystkich kontynentach. Tym samym stał się najbardziej podróżującym papieżem w dziejach. Jego pielgrzymki do ojczyzny w 1979 i 1983 roku przyczyniły się do umocnienia polskiego ruchu solidarnościowego i upadku komunizmu.

Unikatowa moneta ze srebrem z wizerunkiem papieżamoneta ze srebrem z wizerunkiem papieża

Monety z wizerunkiem Jana Pawła II wybijano już za Jego życia, a także po śmierci, by uczcić Jego pontyfikat i zapisać w historii. Mogą one stanowić cenną pamiątkę zarówno dla kolekcjonerów, jak i osób prywatnych ceniących osobę papieża Polaka. Jedna z takich monet to omawiana tu srebrna moneta z portretem Jana Pawła II w szatach papieskich.

Nominał 10 złotych
Próba srebra 925‰
Średnica 32 mm
Masa 14,14 g
Nakład 10.000 sztuk

Jak widać w tabeli, jest to moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych, wybita ze srebra próby 925‰. Ma średnicę 32 mm i masę 14,14 g. Całość robi wrażenie wyjątkowej okazjonalnej monety z papieżem, z bardzo niskim nakładem wynoszącym jedynie 10 tysięcy sztuk.

Czytaj więcej: Wzorce projektowe w programowaniu obiektowym - przegląd najważniejszych

Pamiątka z Janem Pawłem II i jego pontyfikatem

Omówiona moneta to nie tylko srebrny krążek, ale przede wszystkim wyjątkowa pamiątka z Janem Pawłem II i Jego historycznym pontyfikatem. Stanowi swoisty medal pamiątkowy, który będzie przypominał o wielkim Polaku na Stolicy Piotrowej. Dlatego może być atrakcyjna nie tylko dla kolekcjonerów, ale też dla wszystkich czcicieli Jana Pawła II.

Moneta oddaje charakterystyczny wizerunek papieża w szatach pontyfikalnych. Ukazuje Go z promienistym nimbem, zwróconego lekko w prawą stronę, z ręką uniesioną w geście błogosławieństwa. Jest to typowy, dobrze znany wszystkim Polakom portret Jana Pawła II z czasów jego pontyfikatu.

Rewers monety również nawiązuje bezpośrednio do pontyfikatu, ukazując herb Jana Pawła II z literami JPII. Umieszczono tam także lata 1978-2005, czyli okres sprawowania przez niego urzędu papieskiego. Całość stanowi zatem wyraźne odniesienie do osoby Jana Pawła II i Jego 26-letnich rządów w Kościele.

Moneta kolekcjonerska z papieżem Polakiem kolekcjonerska z papieżem Polakiem

Moneta srebrna z papieżem Janem Pawłem II

Omawiana moneta ze względu na swój charakter, niski nakład oraz osobę, którą upamiętnia, może być atrakcyjna przede wszystkim dla kolekcjonerów. Zwłaszcza ci zainteresowani tematyką religijną, historią papiestwa lub po prostu czciciele Jana Pawła II będą nią żywo zainteresowani.

Moneta z papieżem Polakiem może stanowić ciekawy dodatek do kolekcji lub wręcz jej ozdobę. Niewielki nakład, wynoszący 10 tysięcy sztuk, sprawia, że nie jest to masowa, powszechna moneta. Stanowi raczej unikatową okazję do nabycia limitowanej pamiątki z czasów pontyfikatu wybitnego Rodaka.

Monety z Janem Pawłem II cechuje niezwykła wartość emocjonalna i historyczna, szczególnie dla Polaków. Dlatego z pewnością znajdą nabywców wśród kolekcjonerów i fanów papieża z Polski.

Srebrna moneta z portretem Jana Pawła IImoneta z portretem Jana Pawła II

Omawiana moneta wybita jest ze srebra próby 925. Oznacza to wysoką zawartość czystego srebra, bo aż 92,5%. Stanowi to swego rodzaju gwarancję wartości kruszcu użytego do produkcji tej monety kolekcjonerskiej. Srebro jako metal szlachetny zawsze cieszyło się zainteresowaniem inwestorów i posiadaczy wartościowych przedmiotów.

Portret Jana Pawła II został umieszczony na awersie monety, w centralnym punkcie jej powierzchni. Przedstawia Go frontalnie, w trakcie błogosławieństwa, co było charakterystyczną pozą papieża Polaka podczas spotkań wiernymi. Wizerunek został wykonany z dbałością o szczegóły i oddaje charakterystyczne rysy twarzy Jana Pawła II.

W tle postaci papieża umieszczono stylizowane promienie symbolizujące aureolę. Całość sprawia monumentalne, majestatyczne wrażenie, co z pewnością satysfakcjonuje wymagającego kolekcjonera. Z drugiej strony portret Jana Pawła II zachowuje charakterystyczną dla Niego ciepłą aurę, która ujmowała wiernych na całym świecie.

Moneta z wyobrażeniem Jana Pawła II w szatach

Srebrna pamiątkowa moneta ukazuje papieża Jana Pawła II w typowym dla niego stroju pontyfikalnym. Widzimy charakterystyczną białą sutannę oraz pelerynę w kolorze złotym, ozdobioną wyhaftowanymi krzyżami. Strój dopełniają elementy liturgiczne: paliusz na ramionach, pierścień Rybaka oraz mitra na głowie papieża. Te złote dodatki szczególnie efektownie komponują się z białą szatą i srebrną monetą.

Moneta z papieżem została wybrana w taki sposób, by oddawać charakterystyczny, dobrze znany wiernym wizerunek Jana Pawła II. Szaty i insygnia pontyfikalne jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z osobą papieża. Dla katolików może to mieć szczególne znaczenie symboliczne i religijne. Podkreśla wyjątkowy status Jana Pawła II jako Namiestnika Chrystusowego oraz najwyższego autorytetu Kościoła.

Ukazanie papieża Polaka w pełnym stroju pontyfikalnym pozwala także docenić bogactwo tradycji i symboliki związanej z urzędem papieskim. Złote dodatki i haftowane krzyże robią wrażenie i podnoszą wartość kolekcjonerską monety. Stanowi ona zatem ciekawą pamiątkę, łączącą w sobie walory historyczne, religijne i estetyczne.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy szczegółowo monetę kolekcjonerską z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Jest to srebrna moneta z papieżem Polakiem o nominale 10 złotych, nakładzie 10 tysięcy sztuk i średnicy 32 mm. Przedstawia charakterystyczny portret Jana Pawła II w szatach pontyfikalnych. Stanowi zatem cenną pamiątkę z okresu Jego historycznego pontyfikatu.

Monetę tę cechuje duża wartość emocjonalna i historyczna, zwłaszcza dla polskich kolekcjonerów i miłośników Jana Pawła II. Oddaje charakterystyczny wizerunek papieża Polaka, ukazując go w typowej pozie z uniesioną w geście błogosławieństwa dłonią. Niewielki nakład i użyte do produkcji srebro podnoszą atrakcyjność tej srebrnej monety z papieżem.

Moneta z Janem Pawłem II to nie tylko atrakcyjny dla kolekcjonerów numizmat. To przede wszystkim symboliczna pamiątka, przypominająca o wielkim Rodaku, który wiele lat sprawował urząd papieski, mając ogromny wpływ na bieg historii. Dla wielu osób, także tych nie zbierających monet, może mieć ogromne znaczenie sentymentalne.

Moneta Jan Paweł II ze względu na swoje cechy może być atrakcyjnym numizmatem kolekcjonerskim, ale przede wszystkim stanowi rodzaj medalu pamiątkowego, utrwalającego pamięć o wybitnym Polaku, który przeszedł do historii jako papież pielgrzymek, budujący mosty między narodami i kulturami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Testowanie i debugowanie kodu w Pythonie - poradnik dla początkujących
  2. Czy laptop gamingowy jest w porządku dla zastosowań sztucznej inteligencji?
  3. 1000 zł Jan Paweł II 1982 - Cena i informacje o srebrnej monecie
  4. Jak wyregulować okno lato/zima - poradnik regulacji okien PVC
  5. Kartki z życzeniami na święta Bożego Narodzenia
Autor Adam Pawlak
Adam Pawlak

Cześć, jestem Adam, a witajcie na moim blogu o programowaniu! Tutaj znajdziesz wiele przydatnych informacji, porad i inspiracji związanych z fascynującym światem kodowania i rozwoju oprogramowania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Zdjęcia z samochodu - Atrakcyjne zdjęcia w aucie
RozrywkaZdjęcia z samochodu - Atrakcyjne zdjęcia w aucie

Praktyczny poradnik jak zaplanować i wykonać profesjonalną sesję zdjęciową w samochodzie - wskazówki dotyczące wyboru lokalizacji, oświetlenia, ustawienia modelki/modela, doboru sprzętu fotograficznego. Dowiedz się, jak uzyskać atrakcyjne zdjęcia z samochodu.