Trasa motocyklowa Rumunia to raj dla miłośników jednośladów. Malownicze drogi prowadzą przez góry, wzdłuż jezior i delt rzecznych, a dzika przyroda Karpat Zachodnich zapiera dech w piersiach. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze trasy motocyklowe w Rumunii, które koniecznie musicie zobaczyć! Znajdziecie tu informacje o najlepszych drogach, trasach widokowych, szlakach off-road oraz praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i wyposażenia.
Kluczowe wnioski:- Przełęcz Transfăgărășan uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dróg świata
- W okolicach jeziora Sfânta Ana wytyczono specjalne trasy dla motocyklistów
- Alpy Transylwańskie to raj dla fanów górskich serpentyn
- Na północy Rumunii znajdują się dzikie, nieutwardzone trasy off-road
- W delcie Dunaju można zobaczyć niezwykłe, dziewicze krajobrazy
Transfăgărășan - najlepsza trasa motocyklowa w Rumunii
Transfăgărășan uważany jest przez wielu motocyklistów i podróżników za jedną z najpiękniejszych dróg świata. Ta malownicza, kręta trasa prowadzi przez rumuńskie Alpy (Karpaty Południowe) na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. Na odcinku około 150 km znajdziemy ostre zakręty, tunel zakrętów, który prowadzi donikąd i zapierające dech w piersi widoki.
Trasa motocyklowa Rumunia Transfăgărășan rozpoczyna się w miejscowości Cârțișoara, w pobliżu jeziora Vidraru, a kończy przy jeziorze Bâlea. Po drodze mijamy liczne, bajkowe jeziorka górskie, jak np. jezioro Bâlea. Transfăgărășan pokonujemy przez przełęcz o tej samej nazwie (2034 m n.p.m.), która łączy regiony historyczne Transsylwanii i Wołoszczyzny. Najlepszy okres na przejechanie tej trasy to lato, kiedy nie ma zagrożenia śnieżnego i dużych opadów.
Rumuńska trasa motocyklowa Transfăgărășan wybudowano w latach 1970-1974 głównie dla celów militarnych, ale bardzo szybko stała się obowiązkowym punktem na mapie każdego fanatyka dwóch kółek. Pomysły, aby delektować się zapierającymi dech widokami z wysokości 2000 m n.p.m. zrodziły się w głowach pierwszych motocyklistów już we wczesnych latach 80., kiedy to została otwarta dla ruchu turystycznego. Dziś jest to jedna z najbardziej popularnych i obleganych tras motocyklowych w Rumunii.
Najlepsze odcinki trasy Transfăgărășan
Ze względu na ograniczenia prędkości na niektórych odcinkach trasy oraz liczne atrakcje, przejechanie całej nitki zajmuje około 6 godzin jazdy. Oto nasze rekomendacje najpiękniejszych i najciekawszych fragmentów tej trasy motocyklowej, które koniecznie trzeba zobaczyć i zatrzymać się, by zwrócić uwagę na wszystkie atrakcje po drodze:
- Odcinek przy jeziorze Vidraru - tuż za startem trasy, przy jeziorze zaporowym Vidraru będziemy mieć okazję podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
- Tunel zakrętów (Galleria delle Curva) - jedną z atrakcji trasy jest tunel, który prowadzi donikąd i kończy się zwrotnicą zakrętów o 180 stopni.
- Przełęcz Transfăgărășan (2034 m n.p.m.) - najwyższy punkt trasy, z którego podziwiać można karpackie hale i szczyty.
Alpy Transylwańskie - malownicze trasy w górach
Rumuńskie Alpy (Karpaty Południowe) to pasmo górskie w środkowej części Rumunii, które tworzy naturalną granicę między historycznymi regionami Siedmiogród i Wołoszczyzna. Nazwa Karpaty Południowe nawiązuje do usytuowania pasma na południe od Karpat Wschodnich. Najwyższe szczyty rumuńskich Alp sięgają ponad 2500 m n.p.m. Znaczenie turystyczne Karpat Południowych rośnie z roku na rok - góry przyciągają amatorów górskich tras motocyklowych w Rumunii malowniczymi krajobrazami, dziewiczą przyrodą oraz licznymi serpentynami.
Region Alp Transylwańskich przecina wiele spektakularnych dróg widokowych, które prowadzą przez przełęcze, jak np. słynna Transfăgărășan, opisana powyżej. Jednak poza flagową trasą w tym rejonie znajdziemy mnóstwo innych tras dla miłośników motocykli, równie malowniczych i mniej obleganych. W okolicy Braszowa warto wybrać się na przełęcze Predeal i Prahova przez Masyw Piatra Craiului. Z kolei w rejonie Sibiu czekają na nas trasy przez przełęcze Urdele oraz Transbistra.
Jeżeli zastanawiacie się nad trasą motocyklową w Rumunii, która poprowadzi Was przez najpiękniejsze, dzikie zakątki Alp Transylwańskich, to wybierzcie się w okolice miast Făgăraș czy Sibiu. Tam czekają Was górskie drogi, których nie powstydziłyby się Alpy w Austrii czy Szwajcarii!
Najciekawsze miejscowości i atrakcje
Podczas podróży po rumuńskich Alpach Transylwańskich nie można ominąć tych miejsc i atrakcji:
- Braszów - średniowieczne centrum, mury obronne z XIV-XV wieku
- Przełęcz Predeal (1033 m n.p.m.) - pomnik przyrody, dobre warunki narciarskie
- Sibiu - stare miasto z unikatową architekturą saksońską, wpisane na listę UNESCO
- Masyw Făgăraș - centrum trekkingowe i narciarskie w Rumunii
Czytaj więcej: Jak zostać ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa? Poradnik
Trasy wokół jeziora Sfânta Ana - raj dla motocyklistów
Trasy wokół jeziora Sfânta Ana w Rumunii to marzenie każdego pasjonata motocykli. Ten zakątek Siedmiogrodu skrywa dziesiątki kilometrów malowniczych dróg, które biegną wśród gór, lasów i jezior. Bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miejsc na mapie tras motocyklowych w Rumunii.
Raj dla motocyklistów otaczający jezioro Sfânta Ana (rum. Lacu Sfânta Ana) jest położony w północnej części Karpat Zachodnich, na terenie Parku Narodowego Apuseni. Głównym punktem na mapie regionu jest oczywiście samo jezioro Sfânta Ana - drugie pod względem głębokości jezioro w Rumunii (tylko jeden inny akwen górski - jezioro Bucura, położone w tym samym parku narodowym, jest głębszy).
Malownicze trasy dla motocyklistów prowadzą wokół jeziora Sfânta Ana i w jego najbliższych okolicach. Na pewno warto zatrzymać się przy wodospadzie Cascada Mișina - najwyższym w tym rejonie Rumunii. Spragnionych wrażeń nie rozczarują pagórkowate drogi biegnące wokół wzgórz Găina i Drocea, które wyrastają w pobliżu jeziora.
Jezioro Sfânta Ana | 34 m |
Wodospad Cascada Mișina | 25 m |
Największa głębia Jeziora Sfânta Ana | 64 m |
Przełęcz Tihuta - widowiskowa droga w Karpatach
Przełęcz Tihuta w rumuńskich Karpatach to kolejna spektakularna trasa, którą uwielbiają miłośnicy motocyklowych wojaży. Droga przez przełęcz biegnie przez masyw Bârgăului i łączy miasta Bistrița w regionie Siedmiogród z Vatra Dornei w Bukowinie.
Długość trasy przez Tihutę wynosi około 40 kilometrów. Rozpoczyna się w miejscowości Tihuța, położonej niedaleko jeziora Izvorul Muntelui. Stąd wspina się serpentynami na przełęcz, osiągając pułap 1378 metrów n.p.m. Z tego punktu rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki - w dali widać najwyższe szczyty rumuńskich Karpat: Pietrosul Rodnei i Ineu.
Druga część trasy stanowi zjazd przez dolinę rzeki Bistrița do miasta o tej samej nazwie. Przełęcz Tihuta uchodzi za jedną z trudniejszych dróg motocyklowych w Rumunii, ale za to nagradza niesamowitymi widokami. Latem jest uczęszczana przez turystów, jednak poza sezonem bywa zamknięta ze względu na śnieg i lód.
Najciekawsze miejscowości przy trasie
- Bistrița - średniowieczne, saskie miasto ze starym miastem wpisanym na listę UNESCO
- Tihuța - miejscowość będąca punktem startowym trasy przez przełęcz
- Vatra Dornei - znane uzdrowisko ze źródłami mineralnymi
- Przełęcz - punkt widokowy z platformą i zadaszeniem dla turystów
Wzgórza Maramureșului - dzika przyroda i trasy off-road
Maramureș w północnej części Rumunii to nie tylko słynne drewniane cerkwie wpisane na listę UNESCO, ale także dzika przyroda i trasy motocyklowe off-road. Malownicze pagórki, lasy i pola to raj dla fanów motocyklowych przygód poza utartymi szlakami.
Najlepszym miejscem do uprawiania off-roadu motocyklowego w Maramureșu są Wzgórza Maramureșu (rum. Dealurile Maramureșene). Ten garbasty, poprzecinany dolinami rzecznymi teren jest idealny dla amatorów jazdy w terenie. Można tu znaleźć nieutwardzone drogi leśne, polne i górskie ścieżki. Ze względu na ukształtowanie terenu, obszar Wzgórz Maramureșu pozwala rozwinąć zarówno umiejętności jazdy pod górkę, jak i zjazdów.
Jednym z ciekawszych punktów na mapie off-roadu w tym rejonie Rumunii jest dolina rzeki Vaser. To właśnie wzdłuż jej meandrów poprowadzono wiele tras motocyklowych, które biegną pośród dzikiej, karpackiej przyrody. Znaleźć tam można zarówno szlaki dla średniozaawansowanych, jak i ekstremalne wyzwania dla hardcore'owych fanów dwóch kółek.
Sugerowane trasy off-roadowe
- Dolina rzeki Vaser
- Ścieżki MTB wokół miejscowości Vișeu de Sus
- Drogi leśne w okolicach pasma górskiego Gutâi
Delty Dunaju - trasa wzdłuż morza i delt rzecznych
Trasa motocyklowa wzdłuż delty Dunaju to nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim niezapomniane przeżycia. Ta wyprawa poprowadzi Was drogami wijącymi się wśród szuwarów, pól ryżowych i jezior
Podsumowanie
Rumuńskie trasy motocyklowe to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. W tym artykule przedstawiliśmy najciekawsze szlaki przez góry, wzdłuż malowniczych jezior oraz dzikie, nieutwardzone drogi off-road. Transfăgărășan uchodzi za jedną z najpiękniejszych dróg świata, która z pewnością musi znaleźć się na liście każdego fana motocykli. Alpy Transylwańskie zadziałają jak magnes na amatorów górskich serpentyn. Z kolei rajem dla poszukiwaczy przygód będą trasy off-roadowe w północnej części Rumunii.
Artykuł przedstawia też kilka mniej znanych perełek na motocyklowej mapie Rumunii. Jeśli znudziły Ci się popularne alpejskie trasy, koniecznie odwiedź rejon jeziora Sfânta Ana. To niezwykle malowniczy zakątek, w którym czekają setki kilometrów atrakcyjnych dróg. Kolejną ciekawą sugestią jest przełęcz Tihuta - 40-kilometrowa trasa serpentynami przez spektakularne rumuńskie Karpaty.
Niezależnie od tego, czy preferujesz jazdę po górskich drogach, czy off-road w dzikim terenie, w Rumunii z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Krajobrazy tego kraju, od Alp po deltę Dunaju, zachwycą każdego pasjonata jednośladów. Mamy nadzieję, że nasz subiektywny przegląd pomógł Ci wybrać Twoją wymarzoną trasę motocyklową w Rumunii. Pozostaje tylko ruszyć w drogę i cieszyć się trasą!